Tento učební text slouží k lepšímu pochopení odlišností mezi různými kulturami a napomáhá předcházet (či řešit) konfliktům, které mohou vznikat při střetu odlišných kultur.
Tato učebnice je vydána pro výuku předmětu „Obchodní právo“. Učebnice popisuje právní úpravu platnou k 31. 5. 2012.
Navazuje na učebnici z roku 2007 autora Petra Zimy „Základy práva“ a znalost v ní uvedené problematiky předpokládá. Obsahově se přidržuje učebnic vydaných pro výuku předmětu „Obchodní právo“ na vysokých školách neprávnického směru, především na Vysoké škole ekonomické v Praze.
Publikace seznamuje studenty s obecnými a aktuálními otázkami 21. století, soudobým politickým uspořádáním, vztahem člověka (občana) a veřejné moci. Pozornost je věnována postavení státu a soukromých korporací v mezinárodních vztazích a výzvám nového poměru sil mezi státy a mimo státy.
Učební text seznamuje čtenáře se základními instituty týkajícími se zaměstnávání fyzických osob v pracovněprávních vztazích uzavíraných se zaměstnavateli tzv. podnikatelské i nepodnikatelské sféry s využitím pravidel pro texty prezenčního/kombinovaného/distančního studia (určené pro samostudium).
Cílem publikace je seznámení se s obecnými a aktuálními otázkami hmotného i procesního práva a s jejich řešením v praktickém životě.
Předkládaná učebnice představuje základní studijní literaturu v oblasti práva Evropské unie.